Tet Tao Quan – Święto Boga Kuchni

W Hanoi już czuć atmosferę związaną z nadchodzącym Nowym Rokiem. Kalendarz wietnamski jest niemalże taki sam, jak kalendarz chiński. Wszyscy już żyją nadchodzącymi Świętami i czasem wolnym.

IMAG2852.jpg

Dziś w Wietnamie obchodzone jest Święto Boga Kuchni nazywane Tet Tao Quan. Uważa się, że w dwudziestym trzecim dniu dwunastego miesiąca kalendarzowego, tydzień przed chińskim Nowym Rokiem bóg Tao, a właściwie bóstwa wracają do nieba, aby opowiedzieć o każdym gospodarstwie domowym, czyli zdać raport Cesarzowi Niebios. Na podstawie tego, co zostanie powiedziane na rodzinę mogą spłynąć nagrody, albo też kara. Tao Quan wraca na ziemię dopiero na Wigilię Nowego Roku. Ciekawostką jest to, że ponoć podróżuje on na rybie, a dokładnie pisząc, na karpiu.

Z Bogiem, czy też bóstwami Tao związanych jest wiele legend. Jednak najbardziej znana jest ta o kobiecie i dwóch mężczyznach, z których powstało bóstwo Tro Trio, czyli Tao Quan. Historia zaczęła się, tak jak i wiele wcześniejszych i późniejszych. Jednakże zakończenie jej nie było takie oczywiste. Żyło małżeństwo Trong Co i Nim Thi Nhi, które nie mogło mieć dzieci. Kłócili się bardzo często i nie było zgody w ich w domu. Pewnego dnia żona opuściła męża, a po jakimś czasie wyszła za innego człowieka, którego nazywano Pham Lang. Wiedli dobre, spokojne życie. Po jakimś czasie pierwszy mąż, który stał się w tym czasie żebrakiem, trafił ponownie do domu kobiety i prosił ją o przebaczenie tego, co czynił i jakim było ich życie. Rozmowę przerwał powrót obecnego męża. Przerażona kobieta, choć wybaczyła Nim Thi Nhi, postanowiła go ukryć w słomie. A ten ponieważ nie chciał jej zaszkodzić swoim powrotem schował się we wskazanym miejscu. Nie przewidzieli, że tego dnia Pham Lang, obecny partner, będzie wypalał siano. I tak były mąż zmarł, gdyż nie wyszedł, aby nie narażać na szwank dobrego imienia kobiety i w milczeniu zginął w ogniu. Kobieta widząc co się stało, rozumiejąc, jak bardzo kochał ją jej pierwszy partner skoczyła w ogień. Na tym nie koniec tragedii. Jej obecny mąż z miłości do niej i z żalu nad jej śmiercią także skoczył w ogień. Zginęli wszyscy troje. Kiedy pojawili się przed majestatem Cesarza Niebios ten w pewnym sensie szanując ich za to, co zrobili, uczynił ich bogami, którzy do dziś opiekują się domami wietnamskimi.

W Tet Tao Quan kobiety przygotowują wiele przysmaków, potraw, ozdabiają ołtarze świeżymi kwiatami i owocami. Na nich ustawiają trzy czapki w różnych kolorach, żółtą dla Pani Tao, i dwie czarne dla Panów Tao, jak to one mówią. Obok często znajdują się miski z karpiami w wodzie, oczywiście żyjącymi, które po ceremonii wypuszcza się do wody, aby pozostały żywe. Okazuję się w ten sposób szacunek zwierzętom i zapewnia pomyślność dla domu w nadchodzącym Nowym Roku, które to święto już za tydzień.

Wietnamczycy uważają Tan Quan za członka swojej rodziny i dlatego modlą się, oddają mu cześć i składają ofiary. Wierzą, że jest posłańcem z niebios i czuwa nad ich domostwami.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Tet Tao Quan – Święto Boga Kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s